מדיה

חיים שכדוגמתם עוד לא ראינו מעולם | חנוך לוין - פרק 1: אנחנו אנשי בסדר

תאגיד השידור כאן

הפרק הראשון "אנחנו אנשי בסדר", בסדרת התעודה "חיים שכדוגמתם עוד לא ראינו מעולם | חנוך לוין", עוסק בסאטירה של מי שנחשב עד היום לגדול הסאטיריקנים הישראלים ולמי שהגדיר מחדש את גבולות חופש הביטוי הישראלי. הפרק מספר על  הסאטירות הראשונות של לוין והשערוריות שליוו אותן, על הורדת "מלכת אמבטיה" מהבמות בלחץ שלטון מפא"י, במאבק הצנזורה ב"הפטריוט", הסאטירה הבוטה ביותר שלו, וב"רצח" המחזה הפוליטי האחרון של לוין שהתקבל בתשואות על ידי הקהל. במקביל הוא משרטט את דמותו של סטודנט צעיר ומוכשר, חייל במלחמת ששת הימים שחוזר מזועזע משדה הקרב, מחזאי שפורש מכתיבת סאטירה לשנים רבות ובעיקר את דמותו של אדם שמחליט להתייצב מול עם ולהציב לו מראה קשה במיוחד.

סדרת התעודה הזו מונה4 פרקים על הביוגרפיה האישית והאמנותית של חנוך לוין, גדול מחזאי ישראל ואחד המוחות החריפים, השנונים והאכזריים שהיו כאן. סוכן נדיר של האמת שסיפר לנו את מה שלא העזנו לספר לעצמנו.

במשך למעלה מ 30 שנה הצליח חנוך לוין להעמיד מולנו, הצופים והחברה הישראלית, מראה אמיצה. בתחילה מראה פוליטית ואחר כך מראה חברתית ואישית. הוא עצבן, ריגש, הכעיס, העציב וייאש את הקהל ההולך וגדל שלו, יצר שפה וסגנון ייחודיים רק לו. ברא עולם שלם עם חוקים ברורים, עגומים, ולרוב נטולי חמלה. המציא גיבורים (או יותר נכון אנטי-גיבורים) אופייניים רק לו. ריכז סביבו להקת שחקנים שהעריצו אותו ונאבקו על הזכות לעבוד איתו, והותיר אחריו יצירה עצומה בהיקפה של מחזות, פרוזה ושירה, שרק חלקה מוכר לקהל. לצד כל אלה, חנוך לוין נותר, במידה רבה, איש של מסתורין. איש שדמותו ומחשבותיו נותרו עמוק בצל, כי כך בחר.

הסדרה מצעידה אל המסך הטלוויזיוני את בכירי השחקנים, המחזאים, התפאורנים, הבמאים והיוצרים בתיאטרון הישראלי. היא מפגישה את הקהל הישראלי שוב עם מחזותיו של לוין ומנסה לצייר לא רק את הדיוקן של דמותו האניגמאטית, אלא גם את דמותה של הארץ המשתקפת ממחזותיו.

ישראל בשנותיה המעצבות, מסוף שנות ה 60 ועד סוף שנות ה90. מהמחזות הסאטיריים הנבואיים שהגדירו כאן מחדש את חופש הביטוי, דרך הקומדיות שלו שבראו הירארכיה פנים ישראלית כמעט נצחית של משפילים ומושפלים והראו לנו את כל מה שנוח היה לנו להדחיק לגבי הזוגיות שלנו. הטרגדיות שפירקו את המיתוסים הגדולים של חיינו ועד לעיסוק הקבוע של לוין במוות. זה הגיע לשיאו בסוף ימיו כשביים באולם הבריתות של תל השומר, על ערש דווי, את "הבכיינים" - מחזה חדש שגיבוריו גוססים גם הם.

במאי: רן לנדאו
עריכה ותסריט: שרון קרני
מראיין: רוני קובן