חדשות

מסע ארכיוני אל סדרת סרטים שכמעט נולדה: הספרייה הלאומית חושפת תוכניות של אסי דיין לעיבוד יצירות של חנוך לוין

12/7/2021

אסי דיין חלם להפוך 12 ממחזותיו של חנוך לוין לסדרת סרטים טלוויזיונית, מגוונת ז'אנרים וסגנונות, כך מגלה אביבית משמרי מהספרייה הלאומית, במסע בין חומרי ארכיון. התוכנית של דיין כמעט ויצאה לפועל בשנת 2001. 

דיין בעיני רוחו ראה סדרת סרטים טלוויזיונית שתבוסס על עיבודים קולנועיים למחזות של לוין. כל מחזה יהפוך לסרט בסדרה, ויאופיין על פי ז'אנר וסגנון שונה, ואף יבויים על ידי במאי אחר. כך למשל תכנן דיין להפוך את המחזה "כולם רוצים לחיות" למותחן שמתרחש במרתפי השב"כ, את "נעורי ורדה'לה" לטלנובלה שמתרחשת בארמון מפואר, ואת "הלוויה חורפית" לסרט אקשן שמתקיים ברחובות חולון ובת-ים. 

דיין שאף להיות המנהל האמנותי והעורך הראשי של הפרויקט, אותו כינה "פרויקט לוין". הוא היה בתהליכים מתקדמים לביצוע המיזם השאפתני, שהיה מתוכנן להיות משודר בערוץ 1. העבודה על הפרויקט אפילו פורסמה בעיתונים, אבל בסופו של דבר נתקעה עקב בעיות תקציב, ובהמשך התמוססה ונעלמה. 

בפנייה למפיקים, הסביר דיין על החשיבות והמשיכה שלו לפרויקט המורכב: "מעטים הם המחזאים שהצליחו לפרוש את השקפת חייהם על פני מגוון עצום כל כך של יצירות… חנוך לוין מביא בפנינו שורה מדהימה של מראות, מהן גרוטסקיות, מהן קומיות, מהן טראגיות." 

אביבית משמרי בבלוג של הספרייה הלאומית עוקבת אחר ההתכתבויות של דיין עם המפיקים, מספרת על העיבודים שרצה לעשות למחזות של לוין, וגם מציגה מסמכים נדירים מתהליך היצירה והתכנון של הפרויקט.

קריאה מרתקת - אנחנו ממליצים לך לקרוא את הכתבה המלאה של משמרי באתר הספרייה הלאומית. 

 

צילום: אוסף יעקב אגור, במרכז הישראלי לתיעוד אמנויות הבמה, אוניברסיטת תל אביב