חדשות

הרצאה ורב שיח בערב השקה של ספר עיון חדש בעריכת חיים קפלן - על יצירתו של חנוך לוין

2/11/2021

ספר עיון חדש בשם "חנוך לוין: תיאטרון הנפש הערומה במבט פסיכואנליטי" בעריכת חיים קפלן רואה אור בימים אלה בהוצאת הפרדס. הספר אוגד מאמרים נבחרים שמציעים ניתוח פסיכולוגי ליצירותיו של לוין, שנכתבו על ידי פסיכולוגים.ות בכירים.ות: חגית אהרוני, דנה אמיר, עפרה אשל, עמנואל ברמן, שלומית ידלין גדות, משה לנדאו, אבן פלנברג, רענן קולקה, חיים קפלן, מירב רוט, ורובי שונברגר.

החוקרים.ות במאמריהם בספר מצאו כי למרות שלוין יצר דמויות שנויות במחלוקת, לעיתים צרות וחלקיות ולעיתים מגוחכות ומוגזמות - אין הן רחוקות מאיתנו. לפיהם, דרך עיצוב הדמויות הייחודי לו, לוין מעצב דיאלוג נוקב, חריף ומדויק עם הקהל שלו. למעשה הוא כותב עליו ואליו. בעזרת הכלים הניתוחיים של הפסיכואנליזה, מבקשים החוקרים.ות להצביע על רבדים עמוקים ועשירים ביצירתו של לוין, שכבות שהם מתארים כמלאות בחמלה ואהדה למאבק המפרך על כינון סובייקטיביות ומציאת משמעות. כתיבתו הבוטה והמטלטלת של לוין מובנת במאמרים כאזהרה – מפני הדרדרות, התבטלות בפני בעלי הכוח ותלות מוחלטת במבטו של האחר כסמכות עליונה.

בערב ההשקה ירצה חיים קפלן, עורך הספר, על "עושרו של ממד הזמן ביצירה של לוין – תרומה סגולית להבנת תהליכים נפשיים", וכמו כן, יערך רב שיח בהשתתפות ד"ר שלומית ידלין גדות, חגית אהרוני, משה לנדאו, ופרופ' דנה אמיר (שגם תנחה את הדיון), על "קסמו של המפגש בין יצירתו של לוין והמבט הפסיכואנליטי". בנוסף השחקן רמי ברוך יציג קטעים נבחרים מתוך הצגות של חנוך לוין בהשתתפותו. בתחילת הערב ישאו דברי ברכה ד"ר מירב רוט, ראש התכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, ונעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הבימה וראש המכון למחזאות ע"ש חנוך לוין. מנחת הערב היא ורדה בלום.

האירוע, שנערך על ידי התכנית לתוכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באוניברסיטת תל אביב יתקיים ב-15.12.21 באולם לולה שבבניין הפקולטה לרפואה שבמוסד האקדמי. 
השתתפות עולה 50 ש"ח. להזמנה לחצו כאן.

 

צילום של חנוך לוין: גדי דגון