חדשות

הרצאה ורב שיח בערב השקה של ספר עיון חדש בעריכת חיים קפלן - על יצירתו של חנוך לוין

2/11/2021

ספר עיון חדש בשם "חנוך לוין: תיאטרון הנפש הערומה במבט פסיכואנליטי" בעריכת חיים קפלן רואה אור בימים אלה בהוצאת הפרדס. הספר אוגד מאמרים נבחרים שמציעים ניתוח פסיכולוגי ליצירותיו של לוין, שנכתבו על ידי פסיכולוגים.ות בכירים.ות: חגית אהרוני, דנה אמיר, עפרה אשל, עמנואל ברמן, שלומית ידלין גדות, משה לנדאו, אבן פלנברג, רענן קולקה, חיים קפלן, מירב רוט, ורובי שונברגר.

החוקרים.ות במאמריהם בספר מצאו כי למרות שלוין יצר דמויות שנויות במחלוקת, לעיתים צרות וחלקיות ולעיתים מגוחכות ומוגזמות - אין הן רחוקות מאיתנו. לפיהם, דרך עיצוב הדמויות הייחודי לו, לוין מעצב דיאלוג נוקב, חריף ומדויק עם הקהל שלו. למעשה הוא כותב עליו ואליו. בעזרת הכלים הניתוחיים של הפסיכואנליזה, מבקשים החוקרים.ות להצביע על רבדים עמוקים ועשירים ביצירתו של לוין, שכבות שהם מתארים כמלאות בחמלה ואהדה למאבק המפרך על כינון סובייקטיביות ומציאת משמעות. כתיבתו הבוטה והמטלטלת של לוין מובנת במאמרים כאזהרה – מפני הדרדרות, התבטלות בפני בעלי הכוח ותלות מוחלטת במבטו של האחר כסמכות עליונה.

 

בכריכה האחורית של הספר, נכתב כך:

"פרשנות  חדשנית  ליצירתו של חנוך לוין מציעים פסיכולוגים בולטים בישראל. תרומתו הסגולית להבנה עמוקה של טבע האדם מודגמת בניתוח של מחזות נפלאים כמו "אשכבה", "מלאכת החיים", "הילד חולם", "הרטיטי את ליבי", "חפץ", "ייסורי איוב".

על בסיס ניסיונם הקליני, מצביעים הפסיכולוגים על טיבם של התהליכים שאנו עוברים במהלך צפייה במחזותיו, כשאנו חשופים לראייתו הצלולה של לוין ולניסוחיו המבריקים והנוקבים, מאוימים מהשתקפות חולשותינו במראה המלוטשת שהוא מציב מולנו. לדעת הכותבים, מן הערעור על כל מה שהורגלנו לראותו כמובן מאליו, מן המצוקה והזעזוע במפגש עם הנפש האנושית בעירום מלא, מתאפשרת פתיחות לחשיבה חדשה על עצמנו ועל חיינו.

מפרקי הספר עולה שבכוחה של ההמשגה הפסיכולוגית להראות את העושר וריבוי הרבדים המוצפנים בכתיבתו של לוין. בשונה מן האופן בו היא נתפסת לא פעם, יש בה גילויי חמלה ואמון בכוחו המרפא של הדמיון. נוכחותו הרבה של המוות מאירה את ערכם של החיים הפגיעים וברי החלוף.

יצירתו של חנוך לוין, מחשובי המחזאים במאה העשרים, זוכה לפרספקטיבה מקורית ומעמיקה, השופכת אור מיוחד על השאלות הקיומיות שלוין מעורר בנו."

 

בערב ההשקה ירצה חיים קפלן, עורך הספר, על "עושרו של ממד הזמן ביצירה של לוין – תרומה סגולית להבנת תהליכים נפשיים", וכמו כן, יערך רב שיח בהשתתפות ד"ר שלומית ידלין גדות, חגית אהרוני, משה לנדאו, ופרופ' דנה אמיר (שגם תנחה את הדיון), על "קסמו של המפגש בין יצירתו של לוין והמבט הפסיכואנליטי". בנוסף השחקן רמי ברוך יציג קטעים נבחרים מתוך הצגות של חנוך לוין בהשתתפותו. בתחילת הערב ישאו דברי ברכה ד"ר מירב רוט, ראש התכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, ונעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הבימה וראש המכון למחזאות ע"ש חנוך לוין. מנחת הערב היא ורדה בלום.

האירוע, שנערך על ידי התכנית לתוכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באוניברסיטת תל אביב יתקיים ב-15.12.21 באולם לולה שבבניין הפקולטה לרפואה שבמוסד האקדמי.