חדשות

הפקה פולנית של המחזה "קרום" מאת חנוך לוין נבחרה כאחת מ-10 ההצגות הטובות ביותר במדינה בשנת 2021

12/1/2022

ההצגה "קרום" בבימויה של מלגוז'טה וורסיצקה (Malgorzata Warsicka) בתיאטרון העירוני של ביילסקו-ביאלה, נבחרה כאחת מעשר האירועים התרבותיים הטובים והחשובים ביותר בפולין בשנת 2021. הרשימה היוקרתית התפרסמה ביום האחרון של שנת 2021 באתר הפולני המוביל ONET. 

המחזה "קרום" מאוד מוכר ואהוב בפולין בזכות הפקתו המופתית של הבמאי קשישטוף ורליקובסקי (Krzysztof Warlikowski) - "We Are Leaving" שסחפה את המדינה בהצלחה אדירה בשנת 2005. מאז ועד סוף שנת 2021, הצל האדיר של ההפקה מנע מיוצרים.ות לבחור שוב בטקסט הלוויני. 

מבקרי התרבות של האתר ONET הסבירו את בחירתם בהצגה לרשימה קודם כל בזכות האומץ של הבמאית וורסיצקה להעלות שוב את המחזה. כמו כן, לדבריהם, היא יצרה הצגה מפעימה על ריקנות רגשית, תלישות וקריסה של העולם. היא השתמשה במים כמוטיב חזותי מרכזי, ויחד עם מוזיקה מצוינת, משחק מדויק של הקאסט וחדשנות רבה, היא יצרה הצגה רלוונטית מאין כמוה בצל מגפת הקורונה העולמית. 

ההצגה עלתה בבכורה ב-2.10.2021 בתיאטרון העירוני של ביילסקו-ביאלה, וממשיכה להופיע שם גם כעת. היא זכתה לביקורות משבחות. 

הבמאית וורסיצקה בראיון למגזין DZIEJE.PL אמרה: "קרום הוא מחזה אוניברסלי שנוגע בנושאים שאנחנו מתמודדים איתם היום. לוין יצר מחזה שמציג את האידיאליים של החיים שלנו - לידות, חתונות, הלוויות, קריירות, ילדים, 'בית עם גינה', ומעלה את השאלה אם אלה אכן מובילים אותנו לאושר". 
"בעיבוד הנוכחי ניסיתי להציע פרספקטיבה על המחזה מנקודת מבטו של תוגתי, חברו של קרום שגם מת במהלך המחזה", היא הוסיפה. "המחזה מציג עולם שלא קיים יותר. עבדנו על ההפקה במשך 9 חודשים, שבמהלכם היו 2 סגרים. התמודדנו עם עולם כל כך מוזר, שנדמה היה שהוא לא שייך לנו יותר. לא ידענו גם איך הוא יראה בצד השני של הסגרים. במחזה לוין מתאר עולם מוכר שהולך ונעלם, ושאין דרך לחזור אליו - שהוא לא קיים יותר עבורנו. וזאת בדיוק התחושה שתוגתי מייצג".

מידע נוסף על ההפקה ניתן לקרוא כאן. צפו בטריילר של ההצגה >>

צילום: דורותה קופרסקה